“Vëllai i Madh” dënon Luizin, ja çfarë rregulli theu këngëtari

Mëngjesi i sotëm shtëpia më e famshme në Shqipëri është “izoluar” kudo me letra higjienike, përmes një zarfi, vëllai i madh njoftoi banorët se ata duhen të kalonin nga njëra pjesë e shtëpisë në tjetrën, pa i prekur dhe shkëputur letrat higjienike.

Sfida duhet të zbatohet nga të gjithë dhe banori i cili thyen rregullin, do të marrë një letër në vazon me gogla që ndodhet në dhomën e ndenjjes, në të cilën janë shkruar disa dënime.

Pasi banori i cili shkel rregullin kryen dënimin, ai do vijojë sërish jetesën normalisht si të gjithë banorët e tjerë, në të njëjtat kushte.

Luiz Ejllit i ka rënë një dënim mjaft interesant, ai duhet të qëndrojë dorë për dore me 1 banor për 1 orë.

Këngëtari i njohur ka zgjedhur që dënimin ta bëjë me partneren e tij, Kiara Tito.

Rikthimi i Efit në shtëpi i hap “telashe” jashtë, çfarë është duke ndodhur?

Ok, duhet ta themi që “Instagrami” këtë vit ka qenë shumë i lidhur me ndryshimin e klimës brenda shtëpisë së Big Brother Vip.

Ku një banor akuzohej me të padrejtë followrsat e tyre rriteshin frikshëm dhe kur po ai banor i “prishte qejfin” fansave menjëherë ata i bënin “unfollow”.

Thënë kjo, preferencat e publikut lidhur me lojën e banorëve është reflektuar në numrin e ndjekësve.

Ndërkohë, marrim rastin e Efit si banorja e cila fitoi nmbi 300 mijë njekësish pasi u pozicionua krah Luizit, banorit që shmica e shqiptarëve “shkulin flokët” për të.

Por, rikthimi i saj në shtëpi nuk është pritur dhe aq mirë pasi prishja e miqësisë me Luizin dhe Kiarën ka reflektuar dhe në llogarinë e banores në Instagram.

Për dy ditë ajo ka humbur mijëra ndjekës dhe ngelet për tu parë se si do vazhdojë më tej, por kështu si është situata brenda në shtëpi mes saj dhe “idhullit të shqiptarëve”, parashikimi nuk është aspak i mirë.

19-vjeçari shqiptar vdiq në aksidentin tragjik, shokët e klasës mbajnë 1 minutë heshtje dhe shprehin ngushëllimet

Adenajd Hoxha është 19-vjeçari shqiptar që humbi jetën ditën e djeshme në një aksident tragjik midis Rovato dhe Coccaglio, në provincën e Breshias, Itali.

I riu po udhëtonte me një “Ford Focus” kur një kamion i doli përballë papritur dhe në tentativë për ta shmangur u përplas me murin anës rrugës. Shqiptari ndërroi jetë në vendngjarje dhe përpjekjet për ta ringjallur ishin të kota.

Me origjinë nga Shqipëria, Adenajd Hoxha jetonte prej disa vitesh në Itali me familjen e tij. Këtë vit ai do të përfundonte shkollën e mesme teknike në Rovato dhe më pas donte të vazhdonte studimet, duke u regjistruar në universitet. Ai ka lënë pas prindërit, vëllanë, motrën dhe shokët e klasës së tij.

Sot gjimnazi Lorenzo Gigli në Rovato ka mbajtur një minutë heshtje në kujtim të 19-vjeçarit shqiptar. Shokët e tij kanë bërë edhe disa mesazhe ngushëlluese për shqiptarin i cili i la studimet në gjysmë. Ata kanë shkruar:

Buzëqeshja jote do të jetë gjithmonë me ne.

Të rinjtë thirrje në rrjetet sociale: Gara me makina në autostradë!

Prej kohësh në autostradën Tiranë-Elbasan janë bërë gara me makina, por vetëm së fundmi, policia ka arritur t’i zbulojë. Kjo është bërë e mundur, pasi të rinjtë kanë bërë thirrje në rrjetet sociale.

Mësohet se 11 persona janë shoqëruar në komisariat pasi bën thirrje për të zhvilluar gara shpejtësie në zonën e Mulletit. Blutë e Tiranës njoftojnë se ndaj tyre u vendos një masë administrative nga 15 deri në 40 mijë lekë të reja.

Njoftimi i policisë:

Organizuan gara shpejtësie në Mullet dhe bënë thirrje në rrjete sociale për zhvillimin e tyre, Policia Rrugore e Tiranës ndërhyn në kohë duke parandaluar zhvillimin e këtij aktiviteti të kundërligjshëm.

Identifikohen dhe shoqërohen në Komisariat, 11 drejtues automjetesh. Shërbimet e Komisariatit të Policisë Rrugore Tiranë, në vijim të punës për ndëshkimim e të gjitha shkeljeve të qarkullimit rrugor, që bëhen rrezik potencial për përdoruesit e rrugës, pas konstatimit në rrjete sociale, të disa thirrjeve për gara shpejtësie për automjete tip “Benz”, në rrugën Tiranë-Elbasan, në Mullet, kanë organizuar punën për identifikimin dhe shoqërimin e drejtuesve të automjeteve.

Për 11 drejtuesit e automjeteve të konstatuar duke bërë gara shpejtësie u vendosën masa administrative nga 15 000 deri në 40 000 lekë të rinj, parashikuar nga neni 9, i Ligjit Nr. 8378, datë 22.07.1998, të Kodit Rrugor. Krahas masave administrative për gara shpejtësie, për tre prej tyre, u vendosën masa dhe për xhamat e zinj të errësuar.

Jo në Top Channel por në mes të kryeqytetit, ja ku do mbahet finalja e Big Brother VIP 2

Ndryshe nga të gjitha edicionet e tjera të Big Brother, këtë herë finalja e Big Brother do të mbahet jashtë ambienteve të Top Channel dhe në zemër të Tiranës.

“Panorama sport” raporton se finalja e Big Brother VIP 2 do të mbahet në stadiumin Air Albania. 6 Maji, është caktuar si data e finales së madhe, ku veç çmimit të madh finalistët do të marrin 10 mijë euro secili.

Kujtojmë që Big Brother Vip ka nisur më 24 dhjetor, por për shkak të shikueshmerisë së lartë Vëllai i Madh edhe me pëlqimine banorëve vendosën që spektakli të shtyhej. Dea, Luizi dhe Kristi janë banorët që kanë hyrë që ditën e parë në BBV dhe qëndrojë ende në shtëpinë e madhe duke “luftuar” për çmimin e madh.

Burrin e kam kot! Çimja nga Elbasani: Nuk duhej të martohesha, por të kisha një të dashur

Martesa, para ligjit apo para Zotit? Kjo temë dukej se e prekte shumë Çimen nga Elbasani. Gjatë programit “Aldo Morning Show” ajo tha se nuk duhej të ishte martuar fare.

Tashmë, rreth 70 vjeçe, Çimja thotë se bashkëshortin e ka kot dhe se është e detyruar që të bëjë punët e shtëpisë, t’i bëjë bukë burrit e të punojë.

Por teksa pyetet pse nuk divorcohet, Çimja thotë se tashmë në këtë moshë me fëmijët mbi 50 vjeç nuk ia vlen.

Çimja: Për mendimin tim unë nuk duhej të isha martuar fare. Ashtu ka qenë koha atëhere dhe… Po të ishte kjo kohë tani nuk do martohesha. Nuk e pëlqej martesën. Kot fare. Ik në punë, hajde në shtëpi. Bëj punët e shtëpisë, mbaj kalamajtë, bëji bukë burrit… Ik e paj Zotin. Do të kisha një të dashur ndoshta dhe do rrija vetëm. Po u martove ke një detyrim shpirtëror, por më mirë mos të martohesh.

Aldo: Te i dashuri nuk ke detyrim shpirtëror? Dëgjo po të dashurin nga e ke?

Çimja: S’kam të dashur unë, jam 70 vjeç tani.

Aldo: Po ke bashkëshortin pra?

Çimja: E kam kot. Martesë koti. Hajde laje shpëlaje. Ik e burrë, paj zotin.

Aldo: Në këtë moshë nuk besoj do shkoni në pub.

Çimja: Jo, jo por po them që të jem për këtë rininë tani nuk do të martohem. Marr një shtëpi me kredi.

Aldo: Qenke mërzit nga martesa apo nga burri se nuk po e kuptoj?

Çimja: Nga të gjitha. Jetë koti. Nuk më hyn gjë në sy më./tvklan.al

Elektriçisti nga Shkodra rrëfen – Gruaja më ka falur tradhtinë, 70% e çifteve në Shkodër kanë kaluar përmes tradhtisë

Një telefonues nga Shkodra ka rrëfyer në një emision televiziv të mëngjesit në Klan për eksperiencën e tij të habitshme me tradhtinën. Ai ka shpërndarë me publikun se ka tradhtuar, por e ka falur bashkëshortja e tij. Telefonuesi, një elektriçist në profesion, pretendon se tradhtia është shumë e zakonshme në këtë qytet, me 70% e çifteve të Shkodrës që kanë kaluar përmes kësaj përvojeje të paktën një herë.

Ai tregon: “E kam përjetuar vetë një temë të tillë përsa i përket tradhtisë dhe unë them se gjithmonë ka një mundësi të dytë për një marrëdhënie në një çift ku ndodhen edhe fëmijët dhe ka një familje të shëndetshme, deri te pika e tradhtisë. Unë e kam përjetuar, unë jam shkaku që kam krijuar tradhtinë, dhe bashkëshortja ime më ka falur deri diku dhe ne vazhdojmë të kemi një familje të shëndetshme. Gjithmonë është e rëndësishme që tradhtia të mos përsëritet. Ky është një kujtesë që më ka kujtuar për bisedat e mësipërme, por në një kontekst të qetë, jo në biseda në nerva.”

Telefonuesi vazhdon të kujtojë se sipas tij, në Shkodër 70% e çifteve të shëndetshme ose të pashëndetshme kanë kaluar përmes tradhtisë të paktën një herë. Ai mbështet këtë pretendim duke thënë: “Unë kam një pozicion pune që më lejon të njoh shumë shtëpi dhe e shoh shumë mirë se sa i përket mentalitetit të tradhtisë dhe jetës së ndërthurur në Shkodër. Për të paktën 70% të çifteve të këtij qyteti, tradhtia ka qenë një eksperiencë e paktën një herë.”

“Ligjet” e kryeministër Luizit: Përshëndetje me detyrim, zgjim me orar, rregulla për përfshirje në debate

Luizi, Kryeministri i BBV dhe ministrat Elvisi dhe Qetsori diskutuan edhe për ligjet që do vendosen në Big Brother Vip.

Luizi propozoi që zgjimi të bëhet me orar, pasi qeveria të ngrihet nga gjumi dhe pas ndërrimit të baterive.

Në momentin e fikjes së dritave, Luizi propozoi që të gjithë të flasin me zë shumë të ulët, për të respektuar pjesën tjetër që ka nevojë të qetësohet.

Qetsori, nën cilësinë e Ministrit të Brendshëm propozoi që përshëndetjet të bëhen me detyrim, duke qenë se disa banorë nuk thonë as “Mirëmëngjes”.

Një tjetër pikë që është kthyer në shqetësim për shumicën e banorëve, ka qenë pikërisht rrëmuja e vazhdueshme.

Për këtë, qeveria vendosi që pas çdo përfundimi mëngjesi, dreke, darke apo vakti të ndërmjetëm, gjithsecili të lajë pjatën apo gotën e tij.

Për ligjet e tjera që vendosi kryeministri, Ministri i Brendshëm dhe Ministri i Jashtëm, ndiqni videon e plotë.

Pas mbledhjes së qeverisë me dyer të mbyllura, Kristi, Luizi, Elvisi dhe Qetsori dolën përpara popullit për të dhënë premtimet e tyre.

Kristi në rolin e Presidentit të Big Brother, Luizi në rolin e kryeministrit, Qetsori si Ministër i Brendshëm dhe Elvisi si Ministër i Jashtëm, u betuan të gjithë me dorën në Kushtetutë se do zbatonin me rigorozitet ligjin dhe se do ushtronin detyrën me përkushtim e profesionalizëm.

Pas betimit të Presidentit, kryeministrit dhe dy ministrave, populli duartrokiti rezultatin final.

Kush e eliminoi Ulvi Skanën? Zbardhet dëshmia e shokut: Imituan zërin tim dhe e nxorrën në pritë…

njihej si kumbari i bixhozit në Shqipëri.

“Më datë 21 Maj 2022 pranë Komisariatit të Policisë Nr.5 në Tiranë u paraqit shtetasi Hasan Skana, banues në Lagjen nr 1, Bathore,

Kamëz, rruga ‘Horizonti’, Ky shtetas ka kallëzuar se prej pesë ditësh djali i tij Ulvi Skana i datëlindjes 20 Nëntor 1992 banues në të njëjtën shtëpi me të Tiranë, nuk është kthyer më në banesë dhe kanë humbur çdo kontakt me të”, thuhet në dosjen e policisë.

Por si u largua Ulvi Skana nga banesa dhe cilat ishin problemet që ai kishte me persona të ndryshëm?

Përse babai i tij këtë herë ishte kaq shumë i shqetësuar për fatin e tij, ndërkohë që kjo nuk ishte hera e parë që djali i tij largohej për ditë të tëra nga banesa?

A ishte largimi i tij një rrëmbim i mundshëm, po të kihet parasysh se ai ndiqej vazhdimisht nga elementë me precedentë kriminalë?

Kush ishin këta persona dhe çfarë kërkonin nga Ulvi Skana?

Sipas babait të 29-vjeçarit, ata dolën së bashku më 17 maj 2022 nga banesa, ku ndërsa u përshëndetën si zakonisht, djali i tha se do të shkonte në kafe.

Por ndërsa e priti për disa ditë me radhë të kthehej në banesë, babai i të riut thotë se e kërkuan edhe te familjarë të tyre, por se nuk gjetën asnjë gjurmë të të riut.

“Ulviu largohej edhe herë të tjera deri në 2 apo 3 ditë, por shkonte tek vëllezërit e mi që ndodheshin në Tresh, Tiranë dhe kthehej. Këtë herë nuk kishte shkuar tek ata dhe nuk dihet se ku mund të jetë”, thuhet në dëshminë e Hasan Skanës.

Por ndërsa djali i tyre po vononte të kthehej në banesë, Hasan Skana i dha policisë koordinatat e tij të fundit, që përkonin më shumë me lokalin ku ai zakonisht qëndronte për të pirë kafe, lokal që rezulton të jetë në pronësi të shtetasit Ziklen Sula, me të cilin del se Ulvi Skana kishte jo vetëm njohje, po kishte pasur edhe përplasje.

Konflikti kishte nisur pasi Ulvi Skana mendonte se Sula e kishte prerë në besë, duke e nxjerrë në pritë ndaj personave të cilët e ndiqnin.

Nga ana e Komisariatit të Policisë Nr.5 është bërë kërkesa për shpalljen në kërkim policor të shtetasit Ulvi Skana për ‘Largim nga banesa’.

Lidhur mbi këtë rast është pyetur si person që ka dijeni për veprën penale, shtetasi Ziklen Sula, i cili ka deklaruar ndër të tjera se me shtetasin Ulvi Skana njihej prej rreth 4 muajsh pasi ai vinte shpesh herë tek parkingu ku ai punonte pranë Lokalit “Dior Kafe” në Institut.

Por përse kishte ardhur kjo përplasje e Ulvi Skanës me Ziklen Sulën?

Përse ai pretendonte se Sula e kishte nxjerrë në pritë dhe kush ishin personat që e qëlluan me armë atë ditë në ambientet e parkingut të lokalit?

Vetë Ziklen Sula, në rrëfimin e tij në polici, tha se personi që kishte probleme me Ulvi Skanën, ishte Aidi Askurti, i cili po sipas tij, i kishte marrë me forcë telefonin dhe duke u shtirur sikur ishte Ziklen Sula, kishte mashtruar Ulvi Skanën duke i thënë se e priste në ambientet e lokalit, aty ku duket se Skana është qëlluar edhe me armë nga këta të fundit.

“Në një rast, para rreth dy muajsh, rreth orës 22:00 tek parkimi i lokalit ka ardhur shtetasi Aidi Askurti dhe më ka pyetur për Ulviun (Ukën). Ai më kërkoi numrin e telefonit, por unë nuk pranova tja jepja. Duke parë që nuk ia dhashë numrin, Aidi Askurti ma mori me forcë telefonin dhe më goditi me shpullë në faqe. Gjatë këtij momenti, Aidi e mori nga telefoni im Ulviun dhe duke imituar zërin tim, i tha që të vijë te parkingu i lokalit”, thuhet në dëshminë e Zilken Sulës.

Sipas tij, pas kësaj telefonate, Ulviu që besonte se thirrja i kishte ardhur nga pronari i bar-kafesë, nuk vonoi të vinte në parkingun e lokalit.

Por me të mbërritur aty dhe me të parë Aidi Askurtin, ai kuptoi se gjithçka ishte një kurth, arsye për të cilën thuhet se vrapoi për t’i shpëtuar plumbave.

“Pas 20 minutash, Ulviu nuk vonoi dhe erdhi në parkingun e lokalit. Unë u porosita të dilja ta prisja jashtë parkingut dhe ta fusja ‘Ukën’ në parkim. Por Ulviu sapo pa Aidin kur hapi derën, u largua me vrap, i ndjekur nga Aidi dhe dy persona të tjerë. Vetëm pas pak sekondash unë dëgjova dy krisma si të pistoletës”, thuhet në dëshminë e Ziklen Sulës.

I ndjerë i tradhtuar nga shoku i tij, Ziklen Sula thotë se Ulvi Skana e telefonoi të nesërmen.

Ai i kërkoi llogari se përse e kishte nxjerrë në pritë dhe se nuk kishte bërë mirë që e kishte shitur te Aidi Askurti.

Ziklen Sula deklaron se ia ka bërë të qartë se kishte qenë i kërcënuar për ta bërë diçka të tillë, por se që nga ajo telefonatë Ziklen Sula thotë se nuk u pa më Ulvi Skanën.

Ndërsa arsyeja që Aidi Askurti kërkonte ta kapte Ulvi Skanën, apo ‘Ukën’ siç edhe e quanin, ishte se Askurti pretendonte se Skana i kishte vjedhur banesën.

“Të nesërmen e kishte marrë në telefon Ulviu dhe i kishte thënë se e kishte prerë në besë duke e nxjerrë në pritë dhe nga ajo ditë nuk e ka parë dhe nuk ka komunikuar më me të. Në lidhje me shtetasin Aidi, ai ka deklaruar se ai kërkonte të kapte Ulviun pasi pretendonte se i kishte vjedhur banesën dhe dy personat e tjerë nuk i njeh pasi ishte errësirë”, thuhen në dosje.

Pas këtij konflikti që rezultoi në një sulm me armë, Ulvi Skana mendohet se u largua nga Shqipëria.

Ai thuhet se qëndroi disa kohë në Belgjikë, nga ku u kthye vetëm pak ditë përpara se të zhdukej në mënyrë të beftë, për të mos u kthyer në banesë.

Vetë Aidi Askurti i pyetur nga policia, thotë se kishte disa vite që e njihte Ulvi Skanën, por sipas tij nuk kishin marrëdhënie të ngushtë shoqërore, edhe pse frekuentoheshin shpesh.

“Me shtetasin Ulvi Skana njihem prej rreth 4 vitesh. Unë nuk kam shumë marrëdhënie me të, por kemi folur me njëri- tjetrin pasi takoheshim tek kioska që tregton cigare 24 orë, që ndodhet tek mbikalimi në Institut”, thuhet në deklaratën e Aidi Askurtit.

Por edhe pse Aidi Askurti deklaroi se nuk ka shumë njohje me Ulvi Skanën, ai pohoi se ishte ndër personat e parë që familja Skana kontaktoi për zhdukjen e të afërmit të tyre, më 17 maj 2022.

Fakt për të cilin ai mësohet se ka thënë në polici se nuk kishte dijeni.

“Mua më mori në telefon vëllai i Ulviut dhe më pyeti nëse e dija se ku ndodhej vëllai i tij. Ai më mori nëpërmjet shtetasit Endri Bruçi pasi nuk e kishte numrin tim. Unë nuk e dija që Ulviu është larguar nga banesa. Nuk e kam numrin e telefonit të Ulviut dhe nuk kam komunikuar në telefon apo rrjete sociale me të”, dëshmoi Aidi Askurti.

Por ndërsa Aidi Askurti hoqi çdo përgjegjësi nga vetja se mund të kishte gisht në zhdukjen e papritur të Ulvi Skanës, dëshmia e dhënë nga Ziklen Sula hedh edhe njëherë dyshime të forta, mbi vetë personazhin e Askurtit dhe lidhjen e tij me Skanën.

Ziklen Sula nuk dha informacione se ku mund të ishte Ulvi Skana, por ai tha se ky i fundit mund të ishte fshehur nga frika e Aidi Askurtit.

Po përse e kishte këtë bindje Ziklen Sula?

Çfarë frike kishte Ulvi Skana nga Aidi Askurti, aq sa të rrinte fshehur prej tij apo edhe të zhdukej pa gjurmë, sa të mos bëhej më i gjallë?

“Unë lajmin që Ulvi Skana është larguar nga banesa e kam dëgjuar nga banorë të lagjes dhe nuk kam dijeni se çfarë ka ndodhur me të. Por unë mendoj se ai mund të jetë fshehur nga frika pasi e kërkonte Aidi Askurti”, deklaron Ziklen Sula.

Përveç deklaratave të mësipërme, Sula nuk dha asnjë shpjegim tjetër që mund të ndihmonte organin e akuzës.

E vetmja gjë që mundi të thotë, ishte krijimi i një profili social të Ulvi Skanës, ku sipas tij ky i fundit ishte përdorues i lëndëve narkotike.

Duke lënë të kuptojë, që mund të ishin këto probleme, që mund të kishin çuar në zhdukjen e tij nga qarkullimi.

“Unë e theksoj edhe njëherë që nuk kam lidhje me ngjarjen. Por po kështu nuk kam dijeni nëse Ulvi Skana kishte borxhe apo konflikte me persona të tjerë. Unë di vetëm që Ulviu ishte përdorues i lëndëve narkotike”, tha Ziklen Sula.

Fakti që Ulviu ishte konsumues i lëndëve narkotike u pohua edhe nga vëllai i tij, i cili tha për hetuesit se familja nuk reshti së bëri kërkime për fatin e vëllait të tij, madje duke pyetur edhe te ata që cilësoheshin si shokë të tij.

Por këto kërkime rezultuan të kota, pasi askush nuk i ndihmoi të ndriçonin rrugëtimin e fundit të njeriut të tyre.

Edhe pse informacionet që vinin kohë pas kohe ishin kontradiktore dhe tregonin se ai ishte parë në zona të ndryshme të Tiranës.

Këto informacione në fakt rezultuan të pasakta, duke u konsideruar shpesh edhe keqdashëse me qëllim që të mbanin familjen larg nga e vërteta e hidhur që rrethonte fatin e njeriut të tyre të humbur.

“Ai është përdorues i lëndëve narkotike prej disa kohësh. Një shok i lagjes, Adem Kurti më ka thënë se kur ka qenë duke udhëtuar me autobus nga Kamza në Tiranë i është dukur sikur ka parë Ulviun në Laprakë pak metra pas kryqëzimit te Spitali Ushtarak në rrugë duke pirë cigare”, thuhet në dëshminë e vëllait të Ulviut, Hergaz Skana.

Ashtu si edhe familjarët e tjerë, vëllai i Ulvi Skanës nuk pranoi që ai të kishte probleme, ose të paktën sipas tij, ai nuk i kishte shprehur diçka që mund t’i shqetësonte ata deri aty sa të mendonin se mund t’i ndodhte diçka e keqe.

“Unë nuk kam dijeni nëse vëllai im kishte konflikte me ndonjë person. Unë dhe familjarët e mi kemi bërë shumë kërkime në lidhje me gjetjen e vëllait tim. Ne kemi komunikuar me të njohurit, miqtë, shokët e Ulviut, kemi kërkuar edhe nëpër rrjete sociale etj, por nuk kemi arritur të marrim informacion për vendndodhjen e tij”, deklaron ai.

Bazuar në dëshmitë e shokëve dhe familjarëve, grupi hetues u ndal më së shumti në dyshimet e veta në lidhje me zhdukjen e Ulvi Skanës, te emri i Aidi Askurtit.

Personi ky, emri i cili del në të gjitha bisedat që ka konflikte me Ulvi Skanën, shkaqet e lindjes të së cilave mbetën të pasqaruara.

Për këtë arsye, grupi hetimor sekuestroi telefonin e shtetasit Aidi Askurti, ekspertim që del se nuk është përfunduar ende, për të parë nëse Aidi Askurti, ka apo jo lidhje direkte apo indirekte me zhdukjen e Ulvi Skanës, apo “Uka” siç ndryshe njihej në rrethin e tij të ngushtë shoqëror.

“Deri në 2 ditë ikte dhe shkonte te një njeriu i veti, por më merrte në telefon. Jo me humb kontakt zero më zero! Ne pritëm 3 ditë, mos ishte në rajon dhe më njoftonte. Prita 3 ditë, shkova në Kamzë. Më thanë lerë sot dhe nesër pyet te spitalet. Pyeta te spitalet, nuk ishte. Shkova në spital në shtet, jo në privat”, thuhet në dëshminë e Hasan Skanës./voxnews

Shqipëria po përpiqet të shpëtojë fokën më të rrallë në botë

AFP/ Një ekip biologësh detarë shqiptarë po ‘skanojnë’ ujërat e detit Jon për të gjetur një shenjë të një prej gjitarëve detarë më të rrallë në botë.

Fokat “murg” mesdhetare dikur ishin të shumta në numër, por tani kanë mbetur vetëm disa në grupe të vogla të shpërndara jashtë Shqipërisë, Greqisë, Turqisë dhe në Mauritania, në brigjet e Atlantikut të Afrikës.

Megjithatë, ka fije shprese për mbijetesën e tyre, pavarësisht nga një rënie dramatike e shkaktuar nga mbipeshkimi dhe zhvillimi i tepërt i habitatit të tyre bregdetar.

Biologët detarë shqiptarë shohin vijën bregdetare për foka të rralla
Sipas ekspertëve, numrat kanë filluar të rriten ngadalë falë krijimit të zonave të mbrojtura detare në vitet e fundit.

Fokat kanë kaluar nga “të rrezikuara në mënyrë kritike” në 2015 në listën e kuqe të Bashkimit Ndërkombëtar për Ruajtjen e Natyrës (IUCN) në tani thjesht “të rrezikuara”.

Megjithatë, ato janë ende jashtëzakonisht të vështira për t’u gjurmuar. Ndërkohë që më parë qëndronin më shumë nëpër plazhe, tani janë tërhequr nëpër shpella të izoluara afër deteve sepse ndjehen më të sigurta.

“Në Shqipëri, ekspertët kanë pikasur një pjesë të vogël të specieve falë punës për të identifikuar shpellat dhe limanet ku fshihen këto specie ‘të turpshme’, veçanërisht kur kanë kohën për të lindur”, thotë eksperti i biodiversitetit Nexhip Hysolakoj.

Shqipëria po përpiqet të shpëtojë fokën më
Eksperti i biodiversitetit Nexhip Hysolokaj në një nga shpellat detare ku rrinë fokat e rralla.
Ekspertët kanë kaluar pesë vitet e fundit duke vendosur kamera në shpella dhe pika të tjera të izoluara përgjatë brigjeve të Adriatikut dhe Jonit për të gjurmuar më mirë fokat.

Hysolakoj, i cili punon në rezervatin detar Karaburun-Sazan, niset çdo ditë nga porti i Vlorës me një anije të quajtur “Foka”, për të kontrolluar kamerat e fshehura përgjatë vijës bregdetare.

“Është një sfidë e vërtetë sepse për të kapur imazhet e duhura, duhet ti pozicionojmë mirë kamerat”, thotë ai.

Fokat e fundit murg të zbuluara nga ekipi u vunë re në janar kur kapën imazhe të asaj që dukej si një femër dhe të voglin e saj. Ata fotografuan dy të tjerë në vitin 2020, dhe ka pasur gjithashtu një mori pamjesh të tjera nga turistët, secila e parë si një fitore e vogël.

Shqipëria po përpiqet të shpëtojë fokën më

Një nga vendet në Karaburun ku ndonjëherë fshihen fokat murg mesdhetare të rrezikuara.

Studiuesit që gjurmojnë gjitarin kryesisht rrinë në parkun kombëtar detar të krijuar në vitin 2010 përgjatë brigjeve të Karaburunit dhe ishullit të Sazanit, një vend ku peshkimi tregtar është i ndaluar dhe ku ndalohen varkat e mëdha.

Vendasit thonë se fokat murg dikur ishin të shumta në plazhet shqiptare edhe pse ato rrallë gjurmoheshin apo monitoroheshin nga ekspertët, veçanërisht gjatë komunizmit.

Shqipëria po përpiqet të shpëtojë fokën më
Një nga vendet në Karaburun ku ndonjëherë fshihen fokat murg mesdhetare të rrezikuara
Por popullatat u shkatërruan nga gjuetia dhe peshkimi i tepërt, ku shpesh herë përdoret dinamit, ndërsa ndotja, turizmi dhe ndryshimet klimatike kanë përkeqësuar më tej shifrat.

“Gjuetia e paligjshme e fokave dhe shkatërrimi i habitateve apo faktorë të tjerë e kanë detyruar fokën të ndryshojë tërësisht sjelljen e saj biologjike”, thotë Aleksander Trajçe, nga organizata e Mbrojtjes dhe Ruajtjes së Mjedisit Natyror në Shqipëri.

Kështu që kamerat dhe udhëtimet e rregullta në terren janë disa nga mënyrat e vetme për të vëzhguar speciet.

“Vetëm monitorimi i rregullt na lejon të identifikojmë praninë e fokës murg dhe të përcaktojmë vendet që duhen mbrojtur”, thonë për AFP studiuesit francezë Jordi Salmona dhe Philippe Gaubert.

Ekspertët ngrenë alarmin edhe për rrallimin e florës dhe faunës së ujërave detarë, gjë që i vendos në rrezik të shtuar edhe për shkak të mungesës së peshqve.

“Foka ushqehet kryesisht me peshq, kallamar dhe butak. Më pak peshk do të thotë më pak mundësi për to”, thotë Baci Dyrmishaj, një peshkatar në Vlorë.

Shqipëria po përpiqet të shpëtojë fokën më
Peshkatari Baci Dyrmishaj
Për një vend ku besëtytnitë besohen, peshkatarët kanë shpikur një të re për të mbrojtur fokat murg.

“Fokat sjellin fat për ato që i shohin por nëse i shqetëson apo u gjuan, do të të ndjekë fati i keq”, thotë Dyrmishaj.